Levéltárunk forrásanyaga

A Baptista Levéltár hozzávetőlegesen 130 folyóméternyi gyűjteménye eredetét, szerkezetét, rendezettségét és feldolgozottságát tekintve egyaránt sokrétű állomány. Az állomány túlnyomó részben alapszinten rendezett, jellemzően az egyes fizikai őrzési egységek (dobozok) rendelkeznek a tartalmukat közelítőleg leíró megnevezésekkel. Az elmúlt évek újrarendezési munkálatainak eredményeként egyes állományrészek darabszinten rendezett katalógussal feltártak.

A Baptista Levéltár az 1940-es évektől kezdve gyűjti a – zömmel baptista – egyháztörténeti értékű forrásokat. Az állomány gerincét a baptista felekezet mindenkori központi szerveinek és prominenseinek működése során képződött levelezések, jegyzőkönyvek, kimutatások és nyilvántartások képezik. E szervek: a közösséget az állam felé képviselő Baptista Hitközség Budapest, a belső szerveződést meghatározó "Szabad Baptista Szövetség", a Magyar Baptista Gyülekezetek Szövetsége, majd a két funkciót egyesítő Magyarországi Baptista Egyház. A jelentősebb iratképzők közé sorolható még a Szabadegyházak Tanácsa, amely nem kizárólag baptista vonatkozású, hanem számos kisegyházat is érintő iratanyaggal gyarapította a gyűjteményt.

A kisebb, legfeljebb 1-2 folyóméter terjedelmet adó iratképzők elsősorban az egyes baptista (oktatási, szociális) intézmények, ökumenikus szerveződések, továbbá egyházi funkciót betöltö magánszemélyek, valamint azok a kivételszámba menő gyülekezetek, amelyek után érdemi iratállomány maradt fenn, elsősorban jegyzőkönyvek formájában.

A gyülekezetek többsége néhány darab irattal járult hozzá a gyűjtemény egészéhez, legnagyobb hányaduk nem került önálló iratképzőként jegyzékbe vételre.

Az iratállomány mellett a baptista folyóiratok és más felekezeti kiadványok, könyvek is a Levéltárban állnak a legteljesebb mértékben a kutatók rendelkezésére. Speciális gyűjteményi rész a kézirattár, a fotótár, a médiatár, az építési tervtár, valamint az intézményünk által készített oral history gyűjtemény. A források egy része digitálisan is elérhető.

A fentiektől elkülönülten, kizárólag digitalizált formában érhető el intézményünkben az erdélyi magyar baptisták Nagyváradon őrzött, közel teljes irat, folyóirat és fényképállománya is. Ez a részint magyar, részint román nyelvű gyűjtemény rendezetlen, azon belül iratképzők nem különíthetőek el.